Domov » Nezaradené » Strašidelná stolička

Strašidelná stolička

Väčšinu objektov, ktoré nás denne obklopujú vnímame ako jednoduché a bez života. Niekedy, v akejsi zádumčivej chvíľke, niektorí z nás premýšľajú nad tým, či je to naozaj tak, či všetko, čo nás obklopuje nám iba oddane slúži, alebo či v sebe neskrýva nejakú temnú, zlovestnú stránku.

Túto pochybnosť, ktorá v nás niekedy vzniká a destabilizuje náš základný pocit bezpečia Freud pomenoval ako „tajomný, záhadný“ (pocit). Toto vnímanie sa v nás spúšťa vtedy, ak niečo, čo dobre poznáme, niečo na čo sa možno denne pozeráme, v istom momente, pôsobením rôznych okolností (správny uhol, svetlo, teplota), v nás vyvolá pocit prítomnosti cudzinca, ba až nepriateľa.

Tento zaujímavý jav sa stal východiskovým bodom pre známeho dizajnéra menom Yaara Dekel, ktorý sa ním zaoberal počas svojich štúdií na Bazalel Academy of Arts and Design.

Jeho psychologický koncept predpokladá tvar drevenej stoličky – dobre známy a sympatický kus nábytku, ktorý v teple domova dotvára príjemné prostredie. Dekel povedal, že je to tak bežné a známe, že je ťažké si čo i len predstaviť, že by takéto objekty mohli mať nejaký druh duality.

Jeho úlohou teda bolo vytvoriť dva znaky súčasne – na jednej strane známu a vľúdnu typológiu a na strane druhej cudziu, skrytú, neznámu identitu, ktorú nemožno pozorovať na prvý pohľad – tajomno.

Stolička bola vyrezávaná stolárom Michaelom Thonetom, ktorý pri jej výrobe použil minimum komponentov a využíval okrúhle línii, ktoré navodzujú pokojný a čistý dojem. Avšak, v určitú hodinu dňa, kedy je miestnosť osvetlená, sa zjavia monštrózne, desivé projekcie, ktoré zatienia pôvodné pocity, ktoré obyčajná stolička evokuje.

Autor chcel takto vizuálne prezentovať extrémny rozpor, ktorý sa v našich veľmi zložitých pocitoch vyskytuje.

yaara-derkel-coppelius-freud-the-uncanny-furniture-designboom-02

Coppelius-chaise-720x563

 

Nenechaj to pre seba a zdielaj...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on LinkedIn

Komentáre

komentovali

Autor: Monika
Značky

Login

Register | Lost your password?